• 2891041210
  • 6972817716
  • Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
  • Δευ - Παρ

Μήνυμα Διευθυντή

Δημοτικό Θραψανού

ΠΕΖΟΠΟΡΙΑ ΓΝΩΡΙΜΙΑΣ ΜΕ ΤΑ ΒΥΖΑΝΤΙΝΑ ΕΚΚΛΗΣΑΚΙΑ

Αστέρια ΑνενεργάΑστέρια ΑνενεργάΑστέρια ΑνενεργάΑστέρια ΑνενεργάΑστέρια Ανενεργά
Αϊ Γιάννης Ρωμανίτου- Αϊ Γιώργης Τζενεράληδων- Αϊ Γιώργης Σφακιώτης
ΠΕΡΙΟΧΗ ΡΩΜΑΝΙΤΟΥ-ΞΙΔΑ-ΔΙΑΒΑΪΔΕ ( 14/4/2024)
Οι δραστηριότητες στη φύση είναι ότι καλύτερο για να την ψυχική και σωματική υγεία των παιδιών κάθε ηλικίας. Το απαιτητικό καθημερινό πρόγραμμα μικρών και μεγάλων δεν αφήνει πολλά περιθώρια στα παιδιά αλλά και στους ενήλικους για να βρίσκονται κοντά στη φύση. Στο πλαίσιο του Εργαστηρίου Δεξιοτήτων της Δ τάξης «Μαθαίνω για το Δάσος-Δρω και Δημιουργώ» οργανώσαμε τη δεύτερη πεζοπορία μας για να βρεθούμε στο πεδίο και να ερευνήσουμε!! Πολλοί ήταν οι στόχοι μας:
Α. Να αναγνωρίσουμε τα δέντρα της περιοχής και να απολαύσουμε τη «θεραπευτική» ενέργειά τους πάνω στις αισθήσεις μας και τη συμπεριφορά μας!
Β. Να παρατηρήσουμε στοιχεία που μαρτυρούν την ύπαρξη νερού στην περιοχή.
Γ. Να ερευνήσουμε τι είδους απορρίμματα «ξεχνά» ο άνθρωπος με τις δραστηριότητές του στη φύση.
Δ. Να βιώσουμε την επίδραση του φυσικού περιβάλλοντος πάνω στις κοινωνικές μας σχέσεις.
Ε. Να γνωρίσουμε τα πανέμορφα μνημεία πολιτιστικής μας κληρονομιάς, τα βυζαντινά εκκλησάκια της περιοχής μας.
Περάσαμε τόσο όμορφα!!! Πετύχαμε όλους τους στόχους μας, ερευνήσαμε με τη βοήθεια «μικρών βιβλίων» που μας καθοδηγούσαν, ξεπεράσαμε τα όρια των αντοχών μας (καθότι καλύψαμε περίπου 6 χιλιόμετρα) και δώσαμε ραντεβού για την επόμενη πεζοπορία μας!!!
Θερμές ευχαριστίες στον παπα-Μανόλη του Ξιδά που με χαρά μας υποδέχτηκε και άνοιξε για εμάς το υπέροχο εκκλησάκι του Αι-Γιώργη των Τζενεράληδων και σε όλους τους γονείς που με ενθουσιασμό συνόδεψαν τα παιδιά τους!!

"ΦΕΡΕ ΚΟΝΤΑ ΤΗΝ ΑΝΟΙΞΗ"

Ξεδίπλωσε τα χέρια σου
Απλώσου
Το πρόσωπο ν’ ανθίσει
Φέρε κοντά την Άνοιξη
Κοντά φέρε την Άνοιξη
Και χάρισέ της
της θάλασσας την αύρα
–Σαν μικρός θεός–
Και το γαλάζιο
χάρισέ της
Ασημίνα Ξηρογιάννη, «Φέρε κοντά την Άνοιξη»

• ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ ΣΤΗ ΘΕΣΗ

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ ΣΤΗ ΘΕΣΗ "ΛΙΒΑΔΑ"

Πέρα από τις κινητικές δεξιότητες, τα μαθήματα και τα εργαστήρια σε εξωτερικό χώρο έχουν και πολλά κοινωνικά οφέλη για τα παιδιά.
Τα παιδιά, στα οποία θα δοθεί η ευκαιρία να βρεθούν για μάθημα έξω από το σχολικό περιβάλλον, έχουν περισσότερες πιθανότητες να αναπτύξουν παρατηρητικές και συλλογιστικές δεξιότητες, να ενισχύσουν την αυτογνωσία τους και την περιβαλλοντική τους ευφυΐα καθώς και να κατανοήσουν τη σημασία της σωστής συνεργασίας και της επικοινωνίας.
Έτσι κι εμείς, την Παρασκευή 9-Φεβρουαρίου, μεταφερθήκαμε για το εργαστήριό μας (Μαθαίνω για τα δάση-δρω και δημιουργώ) στη θέση "Λιβάδα", κοντά στο σχολείο. Στον καταπράσινο αυτόν τόπο για δυο διδακτικές ώρες, παρατηρήσαμε, εξερευνήσαμε και καταγράψαμε ό,τι έχει σχέση με τα δέντρα και το περιβάλλον τους. Οι μαθητές βίωσαν με τις αισθήσεις τους το φυσικό τοπίο, έθεσαν ερωτήματα για τις προϋποθέσεις της βιωσιμότητάς του και κατέθεσαν την επιθυμία τους : Να ξαναγίνει το εργαστήριο στη φύση!!!

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΖΑΧΑΡΟΠΛΑΣΤΙΚΗΣ!!!

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΖΑΧΑΡΟΠΛΑΣΤΙΚΗΣ
Στο Ολοήμερο και στο πλαίσιο του μαθήματος της "Διατροφικής αγωγής" μαθαίνουμε τη σπουδαιότητα των χειροποίητων φαγητών και γλυκών και την ανάγκη του περιορισμού των βιομηχανοποιημένων τροφών και της κρυσταλλικής ζάχαρης.
Η ικανότητα του να ετοιμάζουμε μόνοι μας το φαγητό μας και τα γλυκά μας είναι βασική γιατί παράλληλα εκπαιδευόμαστε και σε άλλες δεξιότητες όπως:
α. Μαθηματική σκέψη-Πόσο είναι τα 3/4 της κούπας γάλα; Πόσο αλάτι θα βάλουμε για 4 δόσεις ζύμης όταν η μία δόση χρειάζεται 1/2 κ.γ;
β. Αδρή και λεπτή κινητικότητα-Κινήσεις ακρίβειας-Καθένας παρασκευάζει το δικό του γλυκό.
γ. Υπομονή και συγκέντρωση
δ. Καθαριότητα και τακτοποίηση των σκευών που χρησιμοποιήθηκαν και του χώρου.
ε. Ευκαιρία κοινωνικοποίησης και αλληλοβοήθειας!
Έτσι, μετά την ενδιαφέρουσα διαδικασία της παρασκευής όπου επικρατεί ενθουσιασμός και καθένας θέλει να αναλάβει κάτι, απολαμβάνουμε όλοι μαζί το νόστιμο γλυκό μας!!!

Στοιχεία επικοινωνίας

Διεύθυνση