• 2891041210
  • 6972817716
  • Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
  • Δευ - Παρ

Στ' Τάξη

Η ΠΕΙΝΑ ΣΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ!!!

Με την ευκαιρία της γιορτής του ΟΧΙ, η Στ' τάξη ασχολήθηκε ιδιαίτερα με την πείνα,  τον λιμό στην περίοδο της ΚΑΤΟΧΗΣ.

Μιλήσαμε σχετικά, είδαμε βίντεο και φτιάξαμε μια σύνθεση με σχετικές φωτογραφίες και εικόνες.

Η ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΓΗ !!!

Στο μάθημα της Γεωγραφίας ασχοληθήκαμε με τη Γη ως ουράνιο σώμα.Έτσι λοιπόν κάναμε μια αναπαράσταση της Γης με απλά υλικά για να δείξουμε τον Ισημερινό,τους Πόλους και τον Πρώτο μεσημβρινό.Ιδού το αποτέλεσμα!

14 ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ, Η ΥΨΩΣΗ ΤΟΥ ΤΙΜΙΟΥ ΣΤΑΥΡΟΥ

14 Σεπτεμβρίου, η εκκλησία μας γιορτάζει την Ύψωση του Τιμίου Σταύρου. Ξεχωριστή γιορτή για το χωριό μας, αφού η εκκλησία του Εσταυρωμένου είναι ο πολιούχος μας. Με αφορμή λοιπόν αυτή τη γιορτή, μιλήσαμε στην  Στ ΄τάξη σχετικά, αναφερθήκαμε στο ιστορικό πλαίσιο, στη σημασία του συμβόλου του Σταυρού,  λύσαμε ένα σταυρόλεξο και φτιάξαμε σταυρούς από χαρτόνι.  Επίσης ψάλαμε και το απολυτίκιο, Σώσον Κύριε τον λαόν σου....

Χρόνια πολλά!

Στοιχεία επικοινωνίας