• 2891041210
  • 6972817716
  • Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
  • Δευ - Παρ

Ανακοινώσεις - Ενημέρωση

Δημοτικό Θραψανού

"Να’ μουν γάργαρο νερό - Οι κρήνες του Χάνδακα!"

Η μεταφορά του νερού κατά την Ενετοκρατία αλλά και σήμερα, υπήρξε το θέμα του εργαστηρίου που παρακολούθησαν οι τάξεις Α΄, Β΄ και Γ΄ στο Ιστορικό Μουσείο Κρήτης τη Πέμπτη 18/4/2024..
Πώς μεταφερόταν το νερό ως την πόλη του Χάνδακα;; Από πού; Τι συμβαίνει σήμερα; Ερωτήματα στα οποία κλήθηκαν να απαντήσουν οι μικροί μας μαθητές ερευνώντας βιωματικά, κατανοώντας και εμπεδώνοντας τη γνώση!
Κατά την περιήγησή μας στην πόλη, τις εντυπώσεις έκλεψαν οι κρήνες του Χάνδακα, όχι μόνο για την ομορφιά τους αλλά και για τον λειτουργικό τους ρόλο, μέχρι την κατασκευή του σύγχρονου συστήματος ύδρευσης στην πόλη.

18 ΑΠΡΙΛΙΟΥ-ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΗΣ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑΣ

Θησαυροί της πολιτιστικής μας κληρονομιάς βρίσκονται στο Ιστορικό Μουσείο της πόλης μας και η επίσκεψή μας εκεί αναπόφευκτη, ανήμερα μάλιστα της Παγκόσμιας Ημέρας Πολιτιστικής κληρονομιάς!
Οι τάξεις Δ΄,Ε’ και ΣΤ υλοποίησαν το πρόγραμμα «Ηράκλειο-Πόλη οχυρωμένη κι ανοχύρωτη» και ερευνώντας κι εξερευνώντας, βρέθηκαν μπροστά σε εκπλήξεις!
Χάνδακας, Candia, Ηράκλειο
Τρεις διαφορετικές πόλεις θα έλεγε κανείς στο πρώτο άκουσμα.
Μετά ήρθαν οι χάρτες. ΄Οχι και τόσο διαφορετικοί. Ώσπου γρήγορα καταλήξαμε στο συμπέρασμα ότι και τα τρία ονόματα αναφέρονται στην πόλη του Ηρακλείου. Σε ποια εποχή όμως το καθένα;
Με τη βοήθεια της μουσειοπαιδαγωγού μας ανακαλύψαμε τις διαφορετικές ιστορικές περιόδους που πέρασε η πόλη του Ηρακλείου, είδαμε χαρακτηριστικά μνημεία και νομίσματα της καθεμιάς και παίξαμε παιχνίδια που ούτε καν φανταζόμασταν.
Κανείς μας άλλωστε δεν πίστευε ότι πριν ανακαλύψουμε όλα τα παραπάνω, θα μπορούσαμε να περιηγηθούμε σ' ένα ολόκληρο μουσείο σε λιγότερη από μισή ώρα, λύνοντας γρίφους.
Κι αν όλοι μας περιμέναμε να βγούμε και να εξερευνήσουμε την πόλη, υπομονή μέχρι του χρόνου.
Οι εκπλήξεις συνεχίζονται...

"Κυνήγι κρυμμένου θησαυρού" στη Σακορράφειο Δημοτική Βιβλιοθήκη Καστελλίου. Παρασκευή, 12/4/2024

Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να έρθουν σε επαφή οι μαθητές μας με το χώρο μιας Βιβλιοθήκης; Μα φυσικά παίζοντας!!!
Οργανώσαμε λοιπόν ένα παιχνίδι κρυμμένου θησαυρού με οκτώ γρίφους, που στόχο είχαν να εισάγουν τα παιδιά στη δομή και τη λειτουργία μιας βιβλιοθήκης, στους θησαυρούς που κρύβει στα ράφια της και στη μαγική ατμόσφαιρά της.
Οι μαθητές της Δ΄τάξης, χωρισμένοι σε τέσσερις ομάδες, διάλεξαν το αρχηγείο τους, μοιράστηκαν ρόλους (πρόεδρος, υπεύθυνος τύπου, γραμματέας) και ξεχύθηκαν για εξερεύνηση!!!!
Ο ενθουσιασμός, η αγωνία, ο συντονισμός των ενεργειών της ομάδας, η συνεργασία και η ευστροφία έφεραν καλά αποτελέσματα! Οι ομάδες έλυσαν όλους τους γρίφους και ανακάλυψαν τη λέξη κλειδί που τους οδήγησε στο θησαυρό: ένα πολύχρωμο μπλοκάκι κι ένα μολύβι για να γράφουν καθημερινά τις ιστορίες τους και τις μαντινάδες τους!!!
Ευχαριστούμε πολύ την κ.Ερωφίλη που μας δέχτηκε με χαρά και έπαιξε μαζί μας!!!

Στοιχεία επικοινωνίας

Διεύθυνση