• 2891041210
  • 6972817716
  • Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
  • Δευ - Παρ

Μήνυμα Διευθυντή

Δημοτικό Θραψανού

• ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ ΣΤΗ ΘΕΣΗ

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ ΣΤΗ ΘΕΣΗ "ΛΙΒΑΔΑ"

Αστέρια ΑνενεργάΑστέρια ΑνενεργάΑστέρια ΑνενεργάΑστέρια ΑνενεργάΑστέρια Ανενεργά

Πέρα από τις κινητικές δεξιότητες, τα μαθήματα και τα εργαστήρια σε εξωτερικό χώρο έχουν και πολλά κοινωνικά οφέλη για τα παιδιά.
Τα παιδιά, στα οποία θα δοθεί η ευκαιρία να βρεθούν για μάθημα έξω από το σχολικό περιβάλλον, έχουν περισσότερες πιθανότητες να αναπτύξουν παρατηρητικές και συλλογιστικές δεξιότητες, να ενισχύσουν την αυτογνωσία τους και την περιβαλλοντική τους ευφυΐα καθώς και να κατανοήσουν τη σημασία της σωστής συνεργασίας και της επικοινωνίας.
Έτσι κι εμείς, την Παρασκευή 9-Φεβρουαρίου, μεταφερθήκαμε για το εργαστήριό μας (Μαθαίνω για τα δάση-δρω και δημιουργώ) στη θέση "Λιβάδα", κοντά στο σχολείο. Στον καταπράσινο αυτόν τόπο για δυο διδακτικές ώρες, παρατηρήσαμε, εξερευνήσαμε και καταγράψαμε ό,τι έχει σχέση με τα δέντρα και το περιβάλλον τους. Οι μαθητές βίωσαν με τις αισθήσεις τους το φυσικό τοπίο, έθεσαν ερωτήματα για τις προϋποθέσεις της βιωσιμότητάς του και κατέθεσαν την επιθυμία τους : Να ξαναγίνει το εργαστήριο στη φύση!!!

Στοιχεία επικοινωνίας

Διεύθυνση