• 2891041210
  • 6972817716
  • Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
  • Δευ - Παρ

«ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ»

Χθες Τετάρτη 10/4 στην αίθουσα της Ενορίας Θραψανού πραγματοποιήθηκε η ενδιαφέρουσα εκδήλωση με θέμα «Ασφάλεια στο σπίτι» με εισηγητή τον κ.Λεωνίδα Πετρουλάκη, εκπρόσωπο της ΤΙΤΑΝ. Η παρουσίαση, εγκεκριμένη από το Υπουργείο Παιδείας, αφορούσε στις συνθήκες ασφάλειας μέσα στο σπίτι και σε αύλειους χώρους, ώστε να αποφεύγονται ατυχήματα και να μπορούν τα παιδιά να αναγνωρίζουν πιθανούς κινδύνους.
Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους ο κ. Ψυλλάκης Στέφανος, αντιδήμαρχος Παιδείας και Αθλητισμού του Δήμου Μινώα Πεδιάδος, ο κ. Βολυράκης Μανόλης, πρόεδρος του Τοπικού Συμβουλίου και η κ. Πλουμάκη Πόπη, αντιπρόεδρος του Πολιτιστικού Συλλόγου Θραψανού.
Ευχαριστούμε τους γονείς και τα παιδιά που παρευρέθηκαν και ευχόμαστε να κάνουν όλοι χρήση των κανόνων ασφάλειας στην καθημερινότητά τους.

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΣΧΟΛΙΚΗ ΗΜΕΡΑ ΦΙΛΟΖΩΙΑΣ

Όταν ένα παιδί μεγαλώνει με ένα κατοικίδιο αναπτύσσει πιο γρήγορα το αίσθημα της ευθύνης. Φυσικά δεν μπορεί να αναλάβει εξ ολοκλήρου την ανατροφή του ζώου, όμως μαθαίνει να διεκπεραιώνει κάποιες εύκολες υποχρεώσεις, όπως να του βάζει φαγητό. Επίσης, ένα ζώο συντροφιάς μπορεί να δώσει στο παιδί σπουδαία μαθήματα βαθιάς συμπόνιας και ενσυναίσθησης. Έρευνες έχουν δείξει ότι όσα παιδιά ζούνε με κατοικίδια, έχουν υψηλότερη αυτοεκτίμηση.
Με σκοπό την προώθηση, την ευαισθητοποίηση και την ανάπτυξη της φιλοζωίας και της υπεύθυνης κηδεμονίας ζώου συντροφιάς από τους μαθητές και τις μαθήτριες, η 4η Απριλίου ορίζεται και καθιερώνεται ως Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Φιλοζωίας στα σχολεία Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.
Στο πλαίσιο αυτό οι μαθητές μας υλοποίησαν δράσεις ευαισθητοποίησης με θέμα τη σχέση του ανθρώπου με τα ζώα, στο ρόλο του φροντιστή. Επιπλέον οι μαθητές των τάξεων Α΄ και Β΄ επισκέφθηκαν τη «Φάρμα στρουθοκαμήλων και άλλων ζώων» στην Επισκοπή Πεδιάδος και παρακολούθησαν ένα πρόγραμμα φροντίδας των οικόσιτων ζώων.
Ευχαριστούμε την εταιρεία "Δεσποτάκης Ιωάννης-Οικοδομικές εργασίες" για την ευγενική της χορηγία, που κάλυψε τα έξοδα μετακίνησης των μαθητών.

25η ΜΑΡΤΙΟΥ 2024

203 Χρόνια από την Επανάσταση του 1821, από τον μεγάλο αγώνα ενός μικρού λαού για λευτεριά και εθνική ανεξαρτησία!
"Ανήκω σε μια χώρα μικρή.
Ένα πέτρινο ακρωτήρι στη Μεσόγειο,
που δεν έχει άλλο αγαθό
παρά τον αγώνα του λαού, τη θάλασσα, και το φως του ήλιου.."
Γιώργος Σεφέρης
25η Μαρτίου 1821
Χρόνια πολλά Ελλάδα!

ΓΙΟΡΤΗ 25ης ΜΑΡΤΙΟΥ

"Ως πότε παλληκάρια, θα ζούμε στα στενά,
μονάχοι σαν λιοντάρια, στες ράχες στα βουνά;
Κάλλιο είναι μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνους, σκλαβιά και φυλακή." (Θούριος του Ρήγα")
Μέσα σε κλίμα συγκίνησης και προσήλωσης γιορτάσαμε με ουσιαστικό και άμεσο τρόπο την επέτειο της 25ης Μαρτίου 1821.
Δεν ξεχνάμε ποτέ την τεράστια σημασία του αγώνα των προγόνων μας για την ελευθερία και την διαφύλαξη της ανεξαρτησίας μας από κάθε ξένη επιβολή!
Γιατί “θέλει αρετήν και τόλμην η ελευθερία", πάντα και σε κάθε εποχή.

Στοιχεία επικοινωνίας

Διεύθυνση