• 2891041210
  • 6972817716
  • Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
  • Δευ - Παρ

150 χρόνια

«Προς την Αυτού Σεβασμιότητα τον Άγιον Κρήτης Κύριον Κύριον Μελέτιον και την Σεβαστήν Δημογεροντίαν του Τμήματος Ηρακλείου»

Ο Θραψανιώτης Ιωάννης Μαυραντωνάκης,  με έγγραφό του «προς την Αυτού Σεβασμιότητα τον Άγιον Κρήτης Κύριον Κύριον Μελέτιον και την Σεβαστήν Δημογεροντίαν του Τμήματος Ηρακλείου», ζητά να διοριστεί δάσκαλος σε ένα οποιοδήποτε σχολείο του νομού Ηρακλείου. Στο το ίδιο έγγραφο ο Ιωάννης Μαυραντωνάκης κρίθηκε από την εξεταστική επιτροπή ως κατάλληλος για να διοριστεί σε δασκαλική θέση.

Ημερομηνία : Θραψανός, 23 Ιανουαρίου 1870

Στις 4 Φεβρουαρίου 1870, οι κάτοικοι των χωριών Θραψανού, Μουχτάρω, Αποστόλων και Ζωφόρων, ενημερώνουν τη Δημογεροντία ότι οικοδόμησαν σχολείο στο Θραψανό και ότι υπάρχουν 150 μαθητές για να φοιτήσουν σ’ αυτό. Η Δημογεροντία συνεδρίασε στις 5 Φεβρουαρίου 1870 με την παρουσία του Προέδρου της Μητροπολίτη Κρήτης Μελέτιου και των Δημογερόντων Καπετανάκη, Ματθαιάκη, Μεϊμαράκη και Βλεπάκη. Στη συνεδρίαση αποφασίστηκε η ίδρυση του σχολείου και η απόφαση γράφτηκε και κοινοποιήθηκε στις 6 Φεβρουαρίου 1870.

Οι Δημογέροντες των χωριών Θραψανού, Μουχτάρω και Αποστόλων που απέστειλαν το έγγραφο ήταν :

Θραψανό (Χατζή-Μαρκάκης, Ζαχαρίας Μαρνέλος, Σταυράκης Στυλιανός και Αναγνώστης Χναράς.

Μουχτάρω (Αναγνώστης Χριστοφάκης και Μανόλης Κανιαδάκης)

Αποστόλοι (Γεώργιος Φρουδάς και Μιχαήλ Σφακιανάκης)

Ζωφόροι ( Μανόλης Σκληβάκης και Μιχάλης Πατρώνης)

Οι Έφοροι και Δημογέροντες του Θραψανού, ζητούν από τη Δημογεροντία Ηρακλείου να αναλάβει την πληρωμή του δασκάλου Ιωάννη Μαυραντωνάκη, που διορίστηκε στο Δημοτικό Σχολείο Θραψανού.

Οι έφοροι

Ιωάννης Ανδρουλάκης
Νικόλαος Μουτσάκης

Οι Δημογέροντες

Ζαχαρίας Μαρνελάκης
Χατζή Μαρκάκης
Ιωάννης Χναράκης
Δημήτρης Πλουμάκης

Ημερομηνία : Θραψανό, 2 Απριλίου 1870

Ο Διευθυντής του Δημοτικού Σχολείου Θραψανού Δημήτριος Τσαγκαράκης, στις 8 Ιανουαρίου 1934 ενημερώνει τον Επιθεωρητή της Εκπαιδευτικής Περιφέρειας Πεδιάδος ότι :

1. Το Διδακτήριο θεμελιώθηκε στις 20 Μαρτίου 1927 και οι εργασίες τελείωσαν στις 3 Απριλίου 1930.
  2. Η δαπάνη που απαιτήθηκε ήταν 924.000 δραχμές τις οποίες προσέφεραν το κράτος (230.000), η εκκλησία (330.000), η Κοινότητα (30.000), οι Θραψανιώτες της Αμερικής (310.000) και οι κάτοικοι (24.000)
  3. Τον πρώτο όροφο οικοδόμησαν οι Εμμανουήλ Μοσχονάς (Κριτσά Μεραμβέλου)  και Ιωάννης Φραγκάκης (Καλονή Πεδιάδος)
  4. Το δεύτερο όροφο οικοδόμησε ο εργολάβος Ιωάννης Ψαράκης (Ηράκλειο)
  5. Τα κουφώματα του σχολείου κατασκεύασε ο ξυλουργός Ιωάννης Αντ. Αγγελάκης (Θραψανό)